Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzika kaczka - Problematyka

Idealizm, prawda, realizm – to pojęcia, wokół których osnuta jest problematyka „Dzikiej kaczki”, sztuki Henryka Ibsena. Czy należy zawsze i w każdych okolicznościach mówić prawdę? Czy warto uszczęśliwiać innych na siłę? Grzegorz Werle, syn bogatego przemysłowca Hagena uważa, że tak.

Mężczyzna dowiaduje się o dawnych niegodziwościach ojca i postanawia powiedzieć o wszystkim ludziom, których Hagen skrzywdził. Ojciec miał kochankę, a by się jej pozbyć, zaaranżował małżeństwo z przyjacielem Grzegorza, Hialmarem. Córka Giny i Hialamara, prawie piętnastoletnia Jadwiga, jest biologiczną córką Hagena. Przemysłowiec oszukał także swojego wspólnika w interesach, ojca Hialmara, tak iż stary wojskowy trafił do więzienia.

Grzegorz chce o wszystkim powiedzieć Hialmarowi, uważając, że przyjaciel nie może żyć w kłamstwie, a poznanie prawdy nada jego małżeństwu z Giną nowy, lepszy wymiar. Problem w tym, że wywraca do góry nogami ich życie, doprowadzając do tragedii. Hialmar postanawia odejść od żony i córki. Jadwiga, załamana odtrąceniem przez Hialmara, którego uważa za ojca, popełnia z rozpaczy samobójstwo. Stary wojskowy, źle potraktowany przez byłego wspólnika, otrzymuje od niego dożywotnią rentę. Hialmar gardzi pieniędzmi od Hagena, w czym gorąco popiera go Grzegorz, twierdząc, że to zbyt niska cena za uspokojenie sumienia bogacza.

Grzegorz przez swoje idealistyczne poglądy oraz umiłowanie prawdy burzy spokój i szczęśliwą egzystencję Giny i Hialmara. Autor sztuki zadaje pytanie, czy warto być zwolennikiem prawdy za wszelką cenę? Odpowiedź brzmi - nie, a formułuje ją doktor Relling: „Życie mogłoby być wcale znośne, gdybyśmy się tylko ustrzegli od tych kochanych marzycieli, którzy nachodzą nasze domy ze swemi idealnemi zadaniami”.

Symbolicznym potwierdzeniem tych słów jest historia dzikiej