Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzika kaczka - Motyw kobiety

W utworze przedstawione są trzy sylwetki kobiet. Giny Ekdal, Pani Sörby oraz Jadwini. Pierwsza to żona Hjalmara, była pokojówka Werlego, która miała z nim romans. W obawie przed odrzuceniem ze strony Hjalmara nie mówi mu o tym przed ślubem, wybierając życie bez prawdy. Nie jest również pewna czyim dzieckiem jest Jadwinia. Stara się to wynagrodzić będąc jak najlepszą żoną.

Z kolei pani Sörby to dojrzała kobieta, która wiele w życiu wycierpiała. Odrzuca miłość Rellinga wybierając dostatek i spokój. Do końca niejasne są jej motywy podjęcia decyzji o zaślubinach ze starym Werle mogą nią kierować zarówno wygoda – Werle jest stary i długo nie pożyje a ona zostanie bogatą wdową jak również chęć pomocy starcowi w jego ostatnich latach w zamian za dostatek.

Jadwinia to 14 letnia dziewczyna nie widząca świata poza swoim ojcem. Wystarczają jej książki, które ma na strychu a z których chłonie całą wiedzę o świecie. Kiedy ojciec ją odtrąca, podejmuje decyzję o poświęceniu jednej z najważniejszych dla niej rzeczy – dzikiej kaczki.